Beyin (Giriş)

 Bu site düşünen ve sorgulayabilen beyinlere adanmıştır.

 

Aklımız, duygularımız, kişiliğimiz kısaca bizi biz yapan özelliklerin oluşumunu sağlayan beynimiz; hakkı verilerek kullanılmadığı taktirde hastalıkların ortaya çıkışına neden oluyor ya da hızlandırıyor.

Hastalık zamanının startını veren beyin, hangi organdan yakınmaların başlanacağına karar verecek olan genetik özelliklerle birlikte hareket ediyor.

Kişisel özelliklerin oluşumunu sağlayan beyin ön bölgesi (prefrontal korteks) amigdala'nın  katkılarıyla yarattığı stres algısı sonucunda iç organların kontrol merkezi olan hipotalamus’un çalışma özelliklerini etkileyerek akut ya da konik hastalık tablosu oluşumuna neden oluyor.

Örneğin hipotalamus'un normal dışı çalışması (allostaz) sonucuna gelişen damarların kasılması durumu vücudumuzda yaygın olarak gerçekleşir. Ancak kişi tarafından en çok, sürekli çalışma durumu dışarıdan farkedilebildiği için, kalpte hissedilir. Kişi kalp krizi geçirdiğini duyumsar. Sonuçta sistemik olan bir hastalık durumu kalbe yüklenmiş olur.

Sorun sıklıkla beyindedir ancak nedene değilde sonuca yönelik açıklama ve tedaviler daha kolay kabul edilebilir olduğundan ve hastalık sorumluluğu hastadan alınarak ilaca ve sisteme yüklediğinden dolayı altta yatan hastalık nedeni hiçbir zaman düzeltilemeyecektir.

Bu sitede hastalık nedeni diğer bir değişle insanın kendisi olan "beyni" tartışılıyor. Hasta isek bunun nedenini dışarıda, ötelerde değil kendimizde aramamız gerekiyor.

Hasta olma sorumluluğunu alan birey, iyileşme yolunda ilk adımını atmış demektir.     

 

Sitede kaynak belirtilmeyen yazılar Dr Güçlü Ildız’a aittir. Her türlü görüş, öneri ve eleştirilerinizi sayfaların altında bulunan yorumlar bölümden yapabilirsiniz.

Sitede bulunan şema, tablo ve grafik çizimleri değerli dostum V. Cem Oldaç'a aittir. Desteği için teşekkür ederim.

 

İyilik ve kolaylıklar dilerim.

Dr Güçlü Ildız

Nöroloji Uzmanı

18 Ağustos 2010

 


 
YORUMLAR
SORULAR-CEVAPLAR
Sorular Cevaplar

Dr. Güçlü Ildız'a soru sormak ve diğer soru cevapları okumak için tıklayınız.

BEYİN TESTLERİ

Çocuk ve yetişkinler için testlerimize katılın.

Beyin testleri
VİDEOLAR
Video ve Sunumlar

Dr Güçlü Ildız ve diğer hekim-bilim insanlarına ait video ve sunumlar

MAKALELER
Makaleler
Dr Güçlü Ildız'a ait
tüm makaleler