Tedaviye Giriş

 

Beyin-stres-allostaz sistemi, uzun süreli hastalıkların gelişimini sağlayan bir süreçtir. Sürecin sonunda başlayan hastalık olgusu tıbbi literatürde allostatik aşırı yüklenme olarak ifade edilir (allostatic overload).

Her bireyin beyni kendine özeldir.  Bunun sonucu olarak her beyin kendine özel beyin-stres-allostaz sistemi yapılandıracaktır. Bu nedenle “hastalık yoktur, hasta vardır”. İnsanı hasta eden beyin-stres-allostaz sisteminin kişiye özel yapısı dolayısıyla hastalıklar da kişiye özel değerlendirilmelidir.

Toplumun kişiye kazandırdığı değer yargıları, stres gelişimininde başrolü oynar. Genetik etkilerin kişiye kazandırdığı soya çekim özellikleri, stres algısını belirleyen diğer bir faktördür. Beynin organik çalışma özelliklerini etkileyen kafa darbesi, beslenme yöntemleri, çevre kirliliği gibi diğer etkilerin de katılımıyla beynin kişiye özel hastalık yaratıcı durumu belirlenmiş olur.

O halde, hastalık nedenlerini tam olarak düzeltebilmek ve tedavinin gerçek etkinliğini ortaya koyabilmek için; önce beyin (beyin ön bölgesi ve amigdala) organik olarak iyi durumda olmalı ve ardından bilinçaltını oluşturan bellek birikiminin “kilitlenmiş anahtarları” açılıp düşünce gücüne zemin hazırlayan temeller (amigdala ve hipokampus) yenilenmelidir.   

 

Beynin Yeniden Yapılanma Özelliği→

 
YORUMLAR
SORULAR-CEVAPLAR
Sorular Cevaplar

Dr. Güçlü Ildız'a soru sormak ve diğer soru cevapları okumak için tıklayınız.

BEYİN TESTLERİ

Çocuk ve yetişkinler için testlerimize katılın.

Beyin testleri
VİDEOLAR
Video ve Sunumlar

Dr Güçlü Ildız ve diğer hekim-bilim insanlarına ait video ve sunumlar

MAKALELER
Makaleler
Dr Güçlü Ildız'a ait
tüm makaleler