Beyin Testi: QEEG

 

Beynimde neler oluyorda başım ağrıyor?

Neden başım dönüyor?

Stres ile hastalıklar nasıl başlıyor?

 

Bir yakınma ile hekime başvurdunuz. Beyin tomografi ya da MR tetkiki istedi. Sonuç:normal. Peki ben neden göremiyorum yakınmalarımın neden olduğunu! İllaki bir tümör olması mı gerekiyor MR sonucunun anormal olması için!

Günümüzde kullanılan tomografi ya da MR gibi görüntüleme yöntemleri, adı üstünde, sadece beynin görüntüsünü bize verir. Ancak sorun görüntüde değil, beynin çalışmasındadır. Yakınmalarınızın ne olduğunu ancak beynin çalışma özelliklerini gösteren bir yöntem açıklayabilir. QEEG (kantitatif EEG) bu amaçla kullanılabilen bir yöntemdir.

Baş ağrısı, baş dönmesi, depresyon, panik atak, takıntılı anksiyete bozuklukları vb. beyin çalışma bozuklukları, QEEG ile değerlendirilebilir.

QEEG, 1-40 Hz arasında yer alan beyin dalgalarını kaydetme ve analiz etme özelliklerine dayanan bir yöntemdir. Programının içinde bulanan veri tabanı (yakınması olmayan ve yapılan nöropsikiyatrik testleri normal sonuç veren insanların kayıtlı olan EEG örnekleri) ile çekimi yapılan kişinin bilgileri karşılaştırılır ve normalden ne kadar sapma olduğu anlaşılır.

Her insan beyin çalışma özellikleriyle diğer milyarlardan ayrılır. Bu özellikler bizi biz eder, kişilik özelliklerimizi verir. Beyin çalışma özellikleri duyarlı olan kişiler, keskin kişilik özellikleriyle ön plana çıkarlar. Örneğin daha kolay sinirlenirler, sabırsızdırlar, içine kapanık ya da aşırı dışa dönük özellikler gösterirler. Stres beyinde etkili olabilmesi ve yakınmalara yol açabilmesi için öncelikle beynin daha önceden duyarlılık kazanmış olması gerekir. Bu nedenle aynı stres faktörü insanlarda farklı yakınmalar oluşturur.

İşre QEEG, beyin çalışma özelliklerini değerlendirebilen yeğane tıbbi yöntemdir. Stres etkisi ile oluşan yakınmaların ölçümünde başka bir yöntem daha yoktur. Bu nedenle önemi anlaşılmalı ve ülkemizde nöroloji ve psikiyatri hekimlerinin kullanımına girmelidir. QEEG sonucuna göre nasıl bir tedavi yöntemi izlenmesi gerektiği, ilaçların beyin üzerindeki etkileri, iş alımında ve evlilik öncesi eşi değerlendirmede, kendi beyin özelliklerini öğrenmek için, tehlikeli görevlerde beyin çalışma özelliklerini görme vb. konularda bilgi sağlamaktadır.

QEEG, modern tıbbın geleceğidir. Bu geleceği şimdiden gören ve uygulayan hekimler ve hastaları, diğerlerinin bir adım önündedir.


 
YORUMLAR