Kanserle ilgili şok gerçek ortaya çıkarıldı

milliyet.com.tr

Bilim adamlarının Mısır'da mumyalar üzerinde yaptığı araştırma kanserin tamamen insanoğlu tarafından yaratılmış bir hastalık olduğunu ortaya çıkardı. Mumyalar üzerinde yapılan araştırmalar bu dönemde yaşayan kimsede böyle bir hastalık bulunmadığını ve kanser hastalığının özellikle Sanayi Devrimi'nden sonra artış gösterdiği ortaya çıktı.

Dünyada kirliliğin artışı ve beslenme olanaklarının azalmasının kanserinde oluşmasında ve yaygınlaşmasında ciddi rol oynadığı kaydedildi.

Ancak araştırmaya katılan profesörler kanserin köklerinin ortaya kesin olarak çıkmasının için araştırmaların devam etmesi gerektiğini söyledi.

sabah.com.tr

Mumyalarda birkaçı dışında kanserden ölüme rastlanmadı. Kanserdeki artışın sanayi devrimiyle hızlandığı tespit edildi

İngiliz bilim insanları antik Mısır ve Güney Amerika'daki binden fazla mumya üzerinde yaptıkları incelemede ilginç sonuçlar elde etti. Manchester Üniversitesi'nden Prof. Rosalie David ve Prof. Michael Zimmerman kanserin geçmişe doğru izini sürmek için 3000 yıl önceki mumyalarla fosillerde ve antik tıbbi kayıtlarda inceleme yaptı. David ve Zimmerman, tüm bu örneklerdeki dokular üzerinde yapılan mikroskopik incelemede sadece 5 habis tümöre rastladı. Günümüzde ise neredeyse her üç ölümden birinin kanser kaynaklı olması, iki İngiliz profesörü araştırmalarına farklı bir boyut katmaya yöneltti. Araştırmada kanserin ana nedeninin modern yaşam ve sanayinin yol açtığı kirlilik olduğu, bunun doğal olarak oluşan bir hastalık olmadığı sonucuna varıldı. Kanser seviyesinin Sanayi Devrimi'nden bu yana başta çocukluk dönemi kanserleri olmak üzere önemli ölçüde yükseldiği belirlendi. Prof. Rosalie David, "Sanayileşmiş ülkelerde kanser, kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm nedeni. Ancak antik dönemlerde bu hastalık çok nadir görülüyordu. Doğal hayatta kansere sebep olacak bir şey yoktu. Dolayısıyla bunun, beslenme, yaşam biçimi ve kirlilikten kaynaklanan insan yapımı bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz. Kısaca kanser modern yaşamın yarattığı modern bir hastalıktır'' dedi.

ÇOCUK İŞÇİLER
Avrupa'da 18'inci yüzyılın ikinci yarısında başlayan Sanayi Devrimi çocukların dahi ağır işlerde çalıştırılmaya başlanmasına yol açtı. İki İngiliz profesörün araştırmalarında elde ettikleri bulgular da kanser türleriyle ilgili ilk tanımlamaların bu tarihlerde yazılı hale getirildiğini ortaya koydu. Dr. Rachel Thompson "Aslında bu sonuçlar ilk çağ beslenme biçimi ve yaşam tarzının da kansere karşı koruyucu olduğunu gösteriyor" dedi.

 

 

 
YORUMLAR