Portakal beyin ilacıdır.

Portakal beyin ilacıdır.

Pozitif bir beyin pozitif bedenin ilk şartıdır. Bu nedenle kişilerde iyilik halinin oluşması için beyin-beden dengesinin iyi yönde sağlanması gerekir. Ancak bedenden önce beynin iç dengesinin olumlu yönde kurulması gerekir.
Beyin dengesi, 2 temel yapının olumlu çalışmasıyla kurulur. Beyin ön bölgesi ya da tıpçasıyla prefrontal korteks, insanı hayvanlardan üstün klılan özellikleri barındırır. Akıl ve düşünce sistemi burada gerçekleşir. 2. yapı bellek bölgesidir. Amigdala ve hipokampustan oluşur. Hipokampus saf bellek bilgilerini amigdala ise belleğin eş güdümlü olarak duygu şiddetini kaydeder. Örneğin korku amigdala etkinliği sonucunda ortaya çıkar.
Depresyon, hipertansiyon, şeker hastalığı vb. kronik hastalıklar ile stres gibi durumlarda amigdala etkinliği artar, beyin ön bölge etkinliği azalır. Diğer bir değişle hastalıklarda aklı ve düşünce gücü zayıflarken duygular çoşar.
Hastalıkların tedavisinde öncelikle bozulan beyin dengesinin düzenlenmesi amaçlanmalıdır. Diğer bir değişle beyin ön bölgesinin gücü artırılarak amigdala etkinliği azaltılmalıdır.
Gıdaların beyin dengesi üzerine olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Mevsiminde olduğumuz portakal doğal yollardan beyin ön bölgesinin gücünü artırarak hastalara ve sağlıklı kişilere daha çok iyilik halinde olma durumu sağlar. Dikkati arttırır. Daha mantıklı düşünmeyi sağlar. Bugünlerde günde 3 adet portakal tüketmeyi alışkanlık haline getiriniz.

Dr Güçlü Ildız
Nöroloji Uzmanı

 
YORUMLAR
Hasan özbey - 30.04.2011 00:16:42
Sayin doktor bey devamli yazilarinizi takip eden bir hayraninizim degerli bilgileriniz icin tesekkur ederiz. Benim merak ettigim portakalda seker var gunde 3 tane yemek bize zarar vermezmi Tesekkurler
Dr.Güçlü Ildız :
Portakalda DOĞAL şeker var. Farkı burada