Sorular-Cevaplar

Soru sormak için tıklayın

Soru:
Hocam merhaba benim problemim bağırsaktaki kandida mantarı fazla şekerli şeyler yediğimde rahatsızlık veriyor.Ayrıca sarhoş adam sendromu yazı dizinizde de yazdığınız gibi sabah kalkıp tükürük testi yaptım aynı söylediğiniz gibi beyaz çöküntü gözüktü doktora gittigimde bağırsakta mantar çıktı fakat doktor o herkeste var dedi hocam yardımcı olursanız çok sevinirim bu durum beni çok rahatsız ediyor
Dr.Güçlü Ildız
Kandida her insanda bulunur ancak bağışıklık sisteminin bir sürelik zayıflamasıyla (ki bu durum sıklıkla stres altında gerçekleşiyor) probiyotik bakteriler azalıyor, kandida oranları artıyor. Artan kandida, miktarına bağlı olarak nörotoksin salgılıyor. Tedavisi için yaşam tarzı değişikliği öncelikli tedavidir.
 
Soru:
Sayın hocam, 48 yaşındayım ve Kırşehir'de ikamet ediyorum. Yaklaşık 7 yıl önce alnımı çok şiddetli bir şekilde demire çarptım. O zamandan beri sürekli durumum kötüleşti. En son nöroloji uzmanı QEEG çektirdi. Rapora göre Teta fazının 6Hz frekansında aralıklarla yavaşlama görünüyor. Sara nöbeti geçirme riskin var dedi. İlaç olarak Doenza 5mg (1*1), Lustral 50mg (2*1/2) ve Nootropil 800mg (3*2)verdi. Bunları 3 aydır kullanıyorum ama hiçbir faydasını görmedim. Doktor, bu ilaçları 3 ay daha kullan, yine faydası olmazsa TMS yapacağız dedi. Sizin tavsiyeniz ne olabilir? Bunlar yeterlimidir? Tesekkur eder çalısmalarınızda kolaylıklar dilerım,Allaha emanet olunuz. Saygılarımla.
Dr.Güçlü Ildız
TMS ve lustral nöbet geçirme riskini arttırır. EEG ve QEEG sonuçlarınıza göre daha ayrıntılı bilgi verilebilir.
 
Soru:
Merhaba Güçlü Bey, Ablam 12 yaşından beri epilepsi nöbetleri geçiriyor. Su anda 30 yaşında. Bildiğim kadarıyla hastalık temporal bölgede de yakınmalara sebep oluyor. Epilepsi tedavisi sonunda temporal bölgedeki hasarlar giderilebilir mi yada tamamen düzeltilebilir mi ???
Dr.Güçlü Ildız
Sorunuza yanıt vermek için muayene edilmesi, EEG ve MR sonuçlarının değerlendirilmesi gerekir.
 
Soru:
Merhabalar Güçlü Bey, sitenizdede makale başlıklarından biri olan topraklama ile ilgili pratik uygulama için ne yapılabilir,bunun için geliştiriln bireysel kullanıma dönük yüksek maliyetli olmayan ekipmanlar mevcutmudur,bazı yatak üreticilerinin ürünlerinin insan vücüdundaki statik elektiriği gece uyku esnasında nötralize ettiği söyleniyor bu ürünlerle ilgili biginiz var mı,tavsiye edermisiniz(firmalar yerli üreticiydi sanırım sanırım).Gece uykusu sırasında melatonın hormonunun salınımının etkılnmemesı için siyah göz bantları kullanmak çözüm müdür içeriye belli bir miktarda ışık girse bile?Tesekkür ederim,saygı selam ve sevgilerimle.
Dr.Güçlü Ildız
Topraklama yapılmayan yatağın faydası olmaz. En basit çözüm, toprağa gömülü bakır çubukların bağlı olduğu tellere temas eder biçimde uyumak ya da hergün çıplak ayak 20 dk kadar toprağa temas etmek. Gözlerin değil yatak odasının zifiri karanlık olması gerek.
 
Soru:
merhaba ben 15 yaşında bir kzıım beyin mr'ı çektirsem beyinde herhangi bir bölgeye zarar verirmi yada ilerde bir zarar verirmi beyin gelişimine olumsuz etki yaparmı sonuçt mr çekiminde radyo dalgaları kullanılıyomuş diye duydum ben şimdi yada ilerde herhangi bi zararı olurmu olursa zararları neler olur onalrı öğrenmek istiyorm teşekkürler
Dr.Güçlü Ildız
Beyin MR çekiminin beyine bilinen bir zararı yoktur.
 

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15  
 

SORULAR-CEVAPLAR
Sorular Cevaplar

Dr. Güçlü Ildız'a soru sormak ve diğer soru cevapları okumak için tıklayınız.

BEYİN TESTLERİ

Çocuk ve yetişkinler için testlerimize katılın.

Beyin testleri
VİDEOLAR
Video ve Sunumlar

Dr Güçlü Ildız ve diğer hekim-bilim insanlarına ait video ve sunumlar

MAKALELER
Makaleler
Dr Güçlü Ildız'a ait
tüm makaleler