Sorular-Cevaplar

Soru sormak için tıklayın

Soru:
Merhaba ben İzmirde yaşayan bir pratisyen doktorum.Oğlum 13 yaşında 5 yaşından sonra otizm tanısı almış üç yıldır epileptik ataklar geçiren bir çocuk.3 yıldır ileri düzeyde saldırganlığı ve takıntıları var.Beyin sağ temporalde 2 cm BOS içeren bası semptomu olmayan kisti var.Şu anda antiepileptikler saldırganlığı arttırdığı için vermiyorum.Risperdal ve ativan kullanıyor.Zeolit kullanmayı düşünüyorum önerirmisiniz başka önerileriniz varmı Teşekkür ederim.
Dr.Güçlü Ildız
Zeolitten önce örneğin biochelat kullanılabilir. günde 2 kez aç karna 5 er damla ağızdan başlanabilir. Dozu tedricen 3x7 damlaya kadar çıkılabilir. 6 ay kullanmanızı öneririm. Zeolitin ülkemizde preparatı yok.
 
Soru:
Sayın hocam,dmsa ağır metal tahlilinin sadece İstanbul Üni Tıp Fakültesi Hastanesinde yapıldığını duyduk,bu tahlil için hangi bölümden randevü almamız gerekir,cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Dr.Güçlü Ildız
Randevuya gerek olmadan Cerrahpaşa Tıp F. içinde bulunan adli tıp laboratuvarına DMSA kullanımdan sonraki 8 saat boyunca biriktirilen idrardan yarım su bardağı kadar bir örnek veriliyor.
 
Soru:
Sevgili Hocam, Eşim bundan bir yıl önce sağ gözde bulanıklık sonucu kontrollerinde ms süphelisi olarak tedavi ve gözlem altına alındı şu anda son tahlillerinden sonra sonuç net olarak bize iletileceğini düşünüyoruz. Benim sorum aslında ms olma ihtimaline karşı yaptığım araştırmalarda ki büyük coğunluğu internet üzerinden oldu. ve ms in otoümmin bir hastalık la beraber damar patojeni üzerinde duran ve ccsvi tekniğini bulan italyan doktor tarafından ms in boyun ve beyin damarlar sorunu olduğu görüşününü ortaya atmış 2009 yılında ms olan eşini bu yönle tedavi ettiğini söylüyor tedavi kısaca boyun ve beyin toplar damarlarında ki daralmalara sonucu pis kanın geriye dünüşü sonucu ortaya çıkan demir birikiminin yarattığı bir ms patojeni özeti bu, benim sorum ms hastalığında sitenizde gördüğüm edta yöntemiyle bu damar tedavisinin yapılmasının bir faydası olur mu, ayrıca ms olan kızını bu şekilde bir uygulamaya tabi tutan bir annenin yazdıklarını okudum. kısaca edta yönteminin bilinen ms hastalığındaki yeri nedir. teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.
Dr.Güçlü Ildız
Kanser gibi son yıllarda görülme sıklığı oldukça artan hastalıklardan biridir multipl skleroz. EDTA kelasyon tedavisi ülkemizde tanınmıyor ve uygulamıyor. Ancak beyin ve diğer organlarda bulunan, MS'e neden olabilen ağır metallerin atılımı için diğer yöntemler önerilebilir.
 
Soru:
sayın hocam,hayvansal yağların çok sağlıklı olduğunu sebze ile beraber yenildiğinde faydalı olduğunu söylüyorsunuz.Kafama takılan bir soruyu cevaplarsanız çok sevinirim.Bundan 11 sene önce hasta olan oğlum için trombosit veriyordum (Cerrahpaşa tıp fakültesinde).Makineye bağlanmadan yaklaşık bir saat önce döner et yedim.İşlem başlayınca makine beş on dakikada bir ötmeye başladı.Görevli arkadaş gelip makineye müdahele ediyordu.Bana öğlen ne yediğimi sordu bende döner yediğimi söyledim.Bana borunun içinde gözümle gördüğüm yuvarlak pul şeklinde beyaz nesneyi göstererek bunun trombositi ayrıştıran hortumda tıkanma yaptığını ve bunun yağ olduğunu söyledi.Trombosit verenlerin öğlen yemeklerinde yağlı yemek yememelerini tembih ettiğini söyledi.Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim, vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.
Dr.Güçlü Ildız
Eti doğal olmayan unlu besinlerle yediniz. Vucudunuz önce unlu besini kullanmayı tercih etti. Et ve yağ haliyle fazla geldi ve zararlı oldu. Et; sebze ve yağ ile yenmeli, hamur ve şekerli besinlerle yenmemelidir.
 
Soru:
hocam iyi günler; 14/04/2011 tarihinde 14 yaşındaki oğlum bir kaç saniye tavana baktı, sağ kol ve vücudunda silkelenme meydana geldi. hastaneye müracatımız sonucunda ilk çekilen EEG de birşey çıkmadı.. ama nöroloji uzmanı depakin 500 başladı.. sonuçtan emin olamadığımız için uludağ tıp fakültesinde bir profesör e müracaat ettik. yapılan tetkikler sonucu, benim nöbeti görüp, anlatmam dolayısıyla ve bir gece uykusuz bırakılarak çekilen EEG sonucunda maalesef epilepsi tanısı kondu; başlanan ilaç doğru ve en az 2 yıl kullanacak dedi. yapılan işlemler doğrumu? farklı nöbet çeşitlerinin olduğunu okudum internette, oğlumda olan türünü nasıl tespit ettirebiliriz? yapılan işlemler, ilacımız doğrumu? bir kez daha bu tetkikleri farklı bir doktora başvurarak yaptırmamı önerirmisiniz? nöroterapi ile bu rahatsızlığı ortadan hangi ölçüde kaldırabiliriz? lütfen beni aynınlatırsanız çok memnun olacağım.. malum insan evladına hiç bir hastalığı yakıştırmıyor.. şimdiden teşekkürler..
Dr.Güçlü Ildız
Ailede benzer yakınmanın olup olmaması, anne karnından itibaren ayrıtılı özgeçmişin alınması, kafa darbesi, beslenme özellikleri, başka yakınmaların olup olmaması; tüm bu bilgiler derlendikten sonra ve antiepileptik ilaçlar başlanmadan önce NEDENin anlaşılması gerekir. Nedene yönelik tedavi esastır.
 

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15  
 

SORULAR-CEVAPLAR
Sorular Cevaplar

Dr. Güçlü Ildız'a soru sormak ve diğer soru cevapları okumak için tıklayınız.

BEYİN TESTLERİ

Çocuk ve yetişkinler için testlerimize katılın.

Beyin testleri
VİDEOLAR
Video ve Sunumlar

Dr Güçlü Ildız ve diğer hekim-bilim insanlarına ait video ve sunumlar

MAKALELER
Makaleler
Dr Güçlü Ildız'a ait
tüm makaleler