Sorular-Cevaplar

Soru sormak için tıklayın

Soru:
S.a Hocam Hayırlı Günler : Beynin Ön Bölgesi İcin Gerekli Olarak Günde 3 Portakalı Onermişssiniz Yanlızca.Önerebiliceginiz Diger Besin Ürünleri Varsa Cok Sevinirim İyi Günler. Simdiden Tesekkur Ederim Verdiginiz Cvp İcin.
Dr.Güçlü Ildız
Beslenme bölümünde ayrıntılı bilgiler bulunuyor. Kısaca rafine şeker, unlu besinler, sarmısak, soğan, kahve zararlı; portakal, kırmızı elma ve diüer meyveler, başta karabiber olmak üzere baharatlar, koyun eti, sebzeler ve kuruyemişler faydalıdır.
 
Soru:
hocam iyi günler. soruların ve cevapların hepsini okudum. Bende 7 aya yakın bir süredir belirteceğim şikayetler var. önceleri pek önemsemedim stresten psikolojiktir dedim fakat günden güne kötüye gidiyor. öncelikle başımda boşluk hissediyorum. sanki beynim durmuş gibi hiç bir şeye dikkatimi ilgimi veremiyorum. hayatta ne sıfatla ne için varım ne yapmak isitiyorum bilemiyorum kendimi unutmuş gibiyim. Sanki hiç birşey yaşamamış gibiyim. zihnimde hiç bir canlılık yok herşey durmuş gibi. düşüncem çok zayıf büyük bir düşnce yavaşlaması var. çok kararsızım her konuda. sanki ben yaşamıyormuşum gibi hiç birşeyi önemseyemiyorum. herşeyi zoraki yapıyorum. öyle bir durumdayım ki ne mutlu olabiliyorum nede üzüle biliyorum. hiç bir iş yapamıyorum çünkü başımda çok büyük bir boşluk, durgunluk var hep kararsız dikkatsiz, pasif, davranıyorum. eskiden böyle değildim, şimdi toplumsal ilişkilerimde bozuldu. kimseyle ilişki kuramıyorum çünkü hiç bir şey hakkında fikir yürütemiyorum kafamda bir benlik yokmuş gibi herşey kaybolmuş gibi bomboş bir düşünce derinleşmesi yok yani çok pasifim her zaman her alanda hiç bir ilgi alaka yok. ilk şamada ne yapmamı önerirsiniz, tedavi türü nedir ilk kez bu hastalık için adım atıyorum. lütfen yardım edin. Saygılar...
Dr.Güçlü Ildız
Yakınmalarınız beyin ön bölgenizin duyarlı olduğunu gösteriyor. Uygun beslenme, düzenli spor ve uzman hekimin önereceği ilaçlardan fayda görebilirsiniz.
 
Soru:
İyi günler hocam öncelikle belirteyimki sitedeki bütün konularınızı, yazılarınızı okudum hatta bilgisayarıma kaydettim hocam ben 20 yaşında erkeğim bugüne kadar hayatım boyunca eğitimim iyi geçmedi şimdi ygs-lys ye hazırlanıyorum fakat derslere konulara kendimi veremiyorum ;( yarım sayfa(Hatta 2-3 satır) okuyorum bıkıyorum hemen, 5 dk dolaşıp evin içinde birdaha dersin başına oturuyorum herşeyden çabuk vazgeçip fikrimi değişiyorum, çabuk sıkılıyorum, çabuk sinirleniyorum, çabuk duruluyorum ve içimde hep bi karamsarlık var aslında birşeyler yapmak istiyorum iyibir eğitim almak istiyorum ama bu nedenlerden dolayı ders bile çalışamıyorum içimde hep bir sıkıntı, huzursuzluk var aslında hızlı anlıyorum ama sanki içimde gelen bilgiyi reddeden birşey var :S çalışamıyorum içim sıkılıyor vitamin hapları aldım, konsantrasyon için besin destekleri aldım balık yağları aldım ama olmuyor küçükken kafamın üst bölgesini buzda koşarken kayıp düştüm ve kırıldı, sonra araba çarpmıştı küçük yaşta alın bölgeme çok defa kafamı duvarlara demirlere vurduğumda olmuştur :( doktora gittim MR çekildim normal çıktı birşey yokmuş psikiyatriye gittim bana anti depresan ve içeriğinde ... içeren bi ilaç verdi yine değişen birşey olmadı. hocam ne yapmam gerekli hangi ilaçları kullanmam gerekli birde önereceğiniz tedavileri ülkemizde hangi hastanelerde yaptırabiliriz acil yardım!!!
Dr.Güçlü Ildız
MRI raporlarının normal olması beyninizde bir sorun olmadığı anlamına gelmez. EEG konusunda çok deneyimli ve ayrıntılı inceleme yapabilecek bir nöroloğa başvurmanızı öneririm. Sonuca göre bir tedavi uygulanması daha doğru olacaktır. Ayrıca sınavlara hazırlık ile ilgili verdiğim önceki açıklamaları okuyunuz.
 
Soru:
Merhabalar Hocam. Yaşım 17. Malumunuz yoğun bir şekilde sınavlara hazırlanıyoruz. Haliyle müthiş bir yorgunluk -hem mental hem fiziksel- baş gösteriyor. Bazı arkadaşlarım ginkgo, çinko, pharmatom gibi takviyeler kullanıyor. Yararlı mıdır yahut ne önerirsiniz? Teşekkürler.
Dr.Güçlü Ildız
Beynin performansını artırmak için 3 önemli önerim olacak. 1.Beslenme; Beyin performası ile mide doluluğu ters orantılıdır. Hiç bir zaman karnınızı tıka basa doyurmayın. Unlu ve rafine şekerli besinler ile sarımsak ve soğan beyin performansını azaltır. Sebze, meyve, kuzu eti ve kuruyemişler öğünlerinizi oluştursun. Kahvaltıda meyve, zeytin, 1dilim ekmek, yumurta, yenebilen tüm çiğ sebzeler ve yeşil çay ; öğünlerde sebzeli ve etli yemekler; öğünarası meyve ve kuruyemişler. Çikolata, kek ve dondurma gibi zararlı besinler yenecekse az miktarda akşamları yenmelidir. 2.Düzenli ve günlük yapılan 1 saatlik eğzersiz beyin performansını arttırır. Sadece derse yoğunlaşmak ise azaltır. 3. Beslenme desteği ürünler; vitamin ve mutimineral almakta fayda olacaktır. Öncelikle B vitaminlerini öneririm. Arcalion tablet günde 1-2 adet alınabilir. Syndion ABD’nden ithal bir şuruptur. Günde 1 çorba kaşığı alınabilir. Metilmate B12 damla günde 2 kez 5’er damla kullanılabilir.
 
Soru:
Öncelikle başarılar diliyorum... Sayın Hocam uzun süredir öz güven eksikliği ve korku sorunları yaşamaktayım... öz güven eksikliğinin sebebi küçüklüğümden bu yana edindiğim yanlış şartlanmalar... bu duygunun doğal sonucu oluşan yaşamda karşılşatığım olaylar ve bu olayların doğal sonucu oluşan korkularım var özellikle bu korkular son zamanlarda evham şeklinde ve giderek artarak devam ediyor... bir hekim değilim ama arştırdığım kadarıyla bunu korkuların özellikle gereksiz korkuların amigdaladan kaynaklandığını anlıyorum bu durumda tavsiyelerinizi bekliyorum... Ayrıca beslenme tavsiyelerinizide ayrıca öğrenmek isterim... tekrar bu sayfayı kuruduğunuz için teşekkür eder başarılar dilerim...
Dr.Güçlü Ildız
İlginiz için ben de teşekkür ederim. Söz etmiş olduğunuz sorunları ve tedavileriyle ilgili önerileri sitede bulabilirsiniz.
 

<  2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15  
 

SORULAR-CEVAPLAR
Sorular Cevaplar

Dr. Güçlü Ildız'a soru sormak ve diğer soru cevapları okumak için tıklayınız.

BEYİN TESTLERİ

Çocuk ve yetişkinler için testlerimize katılın.

Beyin testleri
VİDEOLAR
Video ve Sunumlar

Dr Güçlü Ildız ve diğer hekim-bilim insanlarına ait video ve sunumlar

MAKALELER
Makaleler
Dr Güçlü Ildız'a ait
tüm makaleler